Хайдутин може да бъде забавен за всеки

Хайдутин може да бъде забавен за всеки

Хайдутин може да бъде забавен за всеки

Blog Article

Въпреки че вижданията и чувствата на сина и на майката са различни, между тях има пълно доверие. Накрая майката обещава, че ще пусне сина си при баща му в гората. Докато Чавдар бурно се радва, че ще отиде на хайдушкото сборище, тя е скръбна и ридае. Текстът прекъсва с думите за плача на майката.

Облик Създаване на сметка Влизане Лични инструменти Създаване на сметка

.. Да чуят моми и момци/по сборове и по седенки,/юнаци по планините/и мъже в хладни механи...“)

Описани са както съдържанието на самата песен, така и начините, по които тя ще бъде възприета.

Поемата не е довършена, но начинът, по който Ботев изгражда образите на майката и на хайдутина, не изисква повече текст. Той създава обобщена представа за образа на българския борец за свобода и справедливост в лирическия увод. Сгъстената, емоционално-действена характеристика в началото на същинския текст се допълва от речевото представяне на героя и от Хайдутин жестовете му.

          Песента за известността на Чавдар обхваща цялото родно пространство, представено както вертикално (с противопоставяне по оста високо – ниско на планини и полета, на гори и долове), така и хоризонтално (по осите север – юг и изток – запад: Дунав – Бяло море; Цариград – Сърбия).

Той става символ на нещо вечно, сляло се с непогубеното българско име.

В увода емоционалните преживявания на поета непрекъснато се променят- неговата решителност в началото преминава в тъга и е заменена от романтично оптимистична вяра:

Съпротивата от събудени българи, била с цел да отмъстят на турците за жестокостите.

Димитър Димов — „Тютюн“. Драмата на личността в романа.

Старите войводи имаха значение и кураж дотогава, докогато минуваха за хайдути и докогато турските аени ги имаха за бабаити на равна степен с турците. Щом думата комита доби право на гражданство, щом бесилките се устроиха из България, мисията на старите войводи престана вече. Нови идеи – нови хора!

Масовите въстания и хайдутството, през цялото време на турското робство, обаче говорят друго.

, той упрекнал майка си, че го е изпратила да учи, а не го е оставила да стане хайдутин. После събрал страшна дружина и тръгнал да защитава народа си.

Там участва в дейността на българските емигранти, сближава се с Левски, развива активна журналистическа дейност. Издава в. „Дума на българските емигранти“, в. „Знаме“, хумористичния вестник „Будилник“

Report this page